RVS-50V010MD55U-R
DigiKey Part Number
604-1265-2-ND - Tape & Reel (TR)
604-1265-1-ND - Cut Tape (CT)
604-1265-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVS-50V010MD55U-R
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 199Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
7 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
10.5 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
199Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C