DS20BK12C01C2
DigiKey Part Number
6254-DS20BK12C01C2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS20BK12C01C2
Description
20 mm IoT sensor, 1m cable
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Sensor Linear Position Electroactive Polymer (EAP) Wire Leads
Category
Linear Range
20mm
Manufacturer
ElastiSense Sensor Technology
Output
0 V ~ 5 V
Series
Actuator Type
Electroactive Polymer (EAP)
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.25V
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
For Measuring
Linear Position
Termination Style
Wire Leads
Technology
Capacitive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C