ED-LENS-C-305000-10
DigiKey Part Number
4555-ED-LENS-C-305000-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ED-LENS-C-305000-10
Description
C-MOUNT,10MP,FOCAL LENGTH 50MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Standard Lens F2.8 ~ F16 2/3" C-Mount
Category
Field of View
7.6° x 12.6°
Manufacturer
EDATEC
Working Distance
300mm
Series
TV Distortion
0.09%
Packaging
Box
Filter Size
M27 x P0.5
Part Status
Active
Diameter
29.0mm Dia
Type
Standard
Length
59.3mm
Focal Length
50.0mm
Mounting Type
C-Mount
Focal Ratio
F2.8 ~ F16
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C