629-36W4240-7TB
DigiKey Part Number
151-629-36W4240-7TB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-36W4240-7TB
Description
CONN D-SUB PLUG 36POS R/A SOLDER
Detailed Description
36 (32 + 4 Coax) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-36W4240-7TB Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 36W4
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C