ECS-80-10-33-CHN-TR
DigiKey Part Number
50-ECS-80-10-33-CHN-TR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-80-10-33-CHN-CT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-80-10-33-CHN-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-80-10-33-CHN-TR
Description
CRYSTAL 8.0000MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 MHz ±10ppm Crystal 10pF 400 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-80-10-33-CHN-TR Models
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
400 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
8 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±25ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)