ECS-160-8-37-CWY-TR3
DigiKey Part Number
50-ECS-160-8-37-CWY-TR3TR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-160-8-37-CWY-TR3CT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-160-8-37-CWY-TR3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-160-8-37-CWY-TR3
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±10ppm Crystal 8pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-160-8-37-CWY-TR3 Models
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±15ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)