ECS-160-20-5PXDU-TR
DigiKey Part Number
XC1535TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC1535CT-ND - Cut Tape (CT)
XC1535DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-160-20-5PXDU-TR
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±30ppm Crystal 20pF 40 Ohms HC-49/US
EDA/CAD Models
ECS-160-20-5PXDU-TR Models
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Frequency
16 MHz
Size / Dimension
0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Frequency Stability
±100ppm
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Frequency Tolerance
±30ppm