ECS-160-20-5PX-EM-TR
DigiKey Part Number
50-ECS-160-20-5PX-EM-TR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-160-20-5PX-EM-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-160-20-5PX-EM-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-160-20-5PX-EM-TR
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±30ppm Crystal 20pF 40 Ohms HC-49/US
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
16 MHz
Size / Dimension
0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Frequency Tolerance
±30ppm