ECS-160-20-30B-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ECS-160-20-30B-TR |
Description | CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 16 MHz ±30ppm Crystal 20pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ECS-160-20-30B-TR Models |
Category | Load Capacitance 20pF |
Mfr | ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms |
Series | Operating Mode Fundamental |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -20°C ~ 70°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type MHz Crystal | Package / Case |
Frequency 16 MHz | Supplier Device Package 4-SMD (5x3.2) |
Frequency Stability ±50ppm | Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) |
Frequency Tolerance ±30ppm | Height - Seated (Max) 0.033" (0.85mm) |