ECS-160-20-1X
DigiKey Part Number
X1033-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-160-20-1X
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±30ppm Crystal 20pF 20 Ohms HC-49/U
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-160-20-1X Models
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
20 Ohms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Mounting Type
Through Hole
Frequency
16 MHz
Size / Dimension
0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.530" (13.46mm)
Frequency Tolerance
±30ppm