ECS-10.7-7.5B
DigiKey Part Number
X702-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-10.7-7.5B
Description
MONO XTAL 10.7MHZ 4P 2.5DB TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.7 MHz Center 1.8 kOhms Monolithic Crystal Filter Through Hole 2.5dB 7.5 kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-10.7-7.5B Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Bandwidth
7.5 kHz
Manufacturer
ECS Inc.
Ripple
1dB
Series
Number of Poles
4
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Frequency - Center
10.7 MHz
Package / Case
HC-49/U
Impedance
1.8 kOhms
Size / Dimension
0.437" L x 0.185" W (11.10mm x 4.70mm)
Insertion Loss
2.5dB
Height (Max)
0.441" (11.20mm)