RLF100-11/12
DigiKey Part Number
381-1151-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLF100-11/12
Description
FAN BLOWER CF 127X25.4MM 12VDC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower, Centrifugal 12VDC Square/Rounded - 127mm L x 127mm H Ball 37.7 CFM (1.06m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
60.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
8 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Voltage - Rated
Weight
0.71 lb (322.05 g)
Size / Dimension
Square/Rounded - 127mm L x 127mm H
Voltage Range
8 ~ 15VDC
Width
25.40mm
Material - Frame
Plastic, Glass Filled
Air Flow
37.7 CFM (1.06m³/min)
Material - Blade
Plastic, Fiberglass Reinforced
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
80000 Hrs @ 40°C