RL48-19/12ML
DigiKey Part Number
381-RL48-19/12ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL48-19/12ML
Description
DC FLATPAK - RADIAL BLOWER
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower, Centrifugal 12VDC Rectangular/Rounded - 75.5mm L x 75.2mm H Ball 13.0 CFM (0.363m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Power (Watts)
5 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CSA, CE, VDE, UL
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 75.5mm L x 75.2mm H
Voltage Range
8 ~ 15VDC
Width
27.00mm