R1G175-AB41-02
DigiKey Part Number
381-1159-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R1G175-AB41-02
Description
FAN IMP MTRZD 175X69MM 48VDC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 48VDC Round - 175mm Dia Ball 330.0 CFM (9.24m³/min) 4 Wire Leads
Category
Noise
65.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
34 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CCC, CSA, UL, VDE
Size / Dimension
Round - 175mm Dia
Weight
1.6 lbs (725.7 g)
Width
69.00mm
Current Rating (Amps)
0.800A
Air Flow
330.0 CFM (9.24m³/min)
Voltage Range
36 ~ 57VDC