PV3000HF
DigiKey Part Number
95-PV3000HF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV3000HF
Description
MOTORS & SOLENIODS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12VDC Voltage Input 3000 W Power Output Continuous Inverter 4 AC Outlets IEC 320-C13 International
Category
Connector - AC Output
IEC 320-C13
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Connector - Voltage Input
Terminals
Packaging
Bulk
Power - Output Continuous
3000 W
Part Status
Active
Power - Output Surge
6000 W
Type
Inverter
Remote Capability
Yes
Voltage - Output
120V
Region Utilized
International
Voltage - Input
12VDC
Size
13.50" L x 10.50" W x 4.00" H (342.9mm x 266.7mm x 101.6mm)