PV1250FC
DigiKey Part Number
TL364-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV1250FC
Description
INVERTER 1250W 12VDC 2-OUT
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12VDC Voltage Input 1.25 kW Power Output Continuous Inverter 2 AC Outlets NEMA 5-15R North America
Category
Connector - AC Output
NEMA 5-15R
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Connector - Voltage Input
Terminals
Series
Power - Output Continuous
1.25 kW
Packaging
Bulk
Power - Output Surge
2.5 kW
Part Status
Active
Remote Capability
Yes
Type
Inverter
Region Utilized
North America
Voltage - Output
120VAC
Size
9.00" L x 8.75" W x 7.00" H (228.6mm x 222.3mm x 177.8mm)
Voltage - Input
12VDC