PV1000HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 4
Datasheet
12VDC Voltage Input 1 kW Power Output Continuous Inverter 4 AC Outlets NEMA 5-15R North America
PV1000HF
DigiKey Part Number
TL225-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV1000HF
Description
INVERTER 1000W 12VDC 4 OUTLET
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Connector - AC Output
NEMA 5-15R
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Connector - Voltage Input
Terminals
Series
Power - Output Continuous
1 kW
Packaging
Bulk
Power - Output Surge
2 kW
Part Status
Active
Remote Capability
Yes
Type
Inverter
Region Utilized
North America
Voltage - Output
120VAC
Size
13.00" L x 6.00" W x 4.25" H (330.2mm x 152.4mm x 107.9mm)
Voltage - Input
12VDC