PINV2000
PINV2000
DigiKey Part Number
95-PINV2000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PINV2000
Description
2000W MEDIUM-DUTY COMPACT MOBILE
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12VDC Voltage Input 2 kW Power Output Continuous Inverter 2 AC Outlets NEMA 5-15R (1), 5-20R (1) North America
Category
Connector - AC Output
NEMA 5-15R (1), 5-20R (1)
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Connector - Voltage Input
Terminal Post
Packaging
Retail Package
Power - Output Continuous
2 kW
Part Status
Active
Power - Output Surge
4 kW
Type
Inverter
Remote Capability
Yes
Voltage - Output
115VAC, 120VAC
Region Utilized
North America
Voltage - Input
12VDC