PINV1000SW-120
PINV1000SW-120
PINV1000SW-120
DigiKey Part Number
95-PINV1000SW-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PINV1000SW-120
Description
PINV1000SW-120
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12VDC Voltage Input 1000 W Power Output Continuous Inverter 3 AC Outlets NEMA 5-15R (3) North America
Category
Connector - AC Output
NEMA 5-15R (3)
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Connector - Voltage Input
Terminals
Packaging
Bulk
Power - Output Continuous
1000 W
Part Status
Active
Power - Output Surge
2000 W
Type
Inverter
Remote Capability
Yes
Voltage - Output
110VAC
Region Utilized
North America
Voltage - Input
12VDC
Size
14.50" L x 8.30" W x 4.10" H (368.3mm x 210.8mm x 104.1mm)