PINV1000
PINV1000
DigiKey Part Number
TL2371-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PINV1000
Description
1000W LIGHT-DUTY COMPACT POWER I
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V Voltage Input 1000 W Power Output Continuous Inverter 2 AC Outlets NEMA 5-15R North America
Category
Connector - AC Output
NEMA 5-15R
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Connector - Voltage Input
Terminal Post
Packaging
Bulk
Power - Output Continuous
1000 W
Part Status
Active
Power - Output Surge
2000 W
Type
Inverter
Remote Capability
No
Voltage - Output
120V
Region Utilized
North America
Voltage - Input
12V
Size
7.28" L x 5.04" W x 3.00" H (184.9mm x 128.0mm x 76.2mm)