PDUMV20HV
DigiKey Part Number
TL2216-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDUMV20HV
Description
PDU METERED 208V-240V 20A 6 C19
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PDU (Power Distribution Unit) Rack, Vertical
Category
Connector - AC Input
NEMA L6-20P
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
AC Outlets
38
Packaging
Bulk
Connector - AC Output
IEC 320-C13 (32), C19 (6)
Part Status
Active
Voltage - Input
200 ~ 240V
Type
PDU (Power Distribution Unit)
Housing Material
Aluminum
Mounting Type
Rack, Vertical
Cord Length
10' (3.05m)
Current - Max
20A