PDUMNV20LX
PDUMNV20LX
DigiKey Part Number
TL2214-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDUMNV20LX
Description
PDU MONITORED 1.9KW 120V 24 5-15
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PDU (Power Distribution Unit) Rack, Vertical
Category
Connector - AC Input
NEMA L5-20P
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
AC Outlets
24
Packaging
Bulk
Connector - AC Output
NEMA 5-15/20R
Part Status
Active
Voltage - Input
100V, 120V, 127V
Type
PDU (Power Distribution Unit)
Housing Material
Metal
Mounting Type
Rack, Vertical
Cord Length
10' (3.05m)
Current - Max
20A