PDUH20-ISO
DigiKey Part Number
95-PDUH20-ISO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDUH20-ISO
Description
1.92KW 120V SINGLE-PHASE BASIC P
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PDU (Power Distribution Unit) 3840J Rack, Horizontal
Category
Connector - AC Input
NEMA 5-20P, NEMA L5-20P
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
AC Outlets
14
Packaging
Bulk
Connector - AC Output
NEMA 5-15R (2), NEMA 5-15/20R (12)
Part Status
Active
Voltage - Input
100 ~ 127V
Type
PDU (Power Distribution Unit)
Housing Material
Metal
Mounting Type
Rack, Horizontal
Energy
3840J
Current - Max
20A