P040-012-P30
DigiKey Part Number
TL896-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P040-012-P30
Description
CORD 12AWG NEMA L6-30P - C19 12'
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12.00' (3.66m) Power Cord Black NEMA L6-30P To IEC 320-C19 SJT
Category
Wire Gauge
12 AWG
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Length
12.00' (3.66m)
Part Status
Active
Approval Agency Marking
cUL, UL
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Approved Countries
Canada, United States
1st Connector
NEMA L6-30P
Color
Black
2nd Connector
IEC 320-C19
Voltage Rating
100 ~ 250VAC
Number of Conductors
3
Current Rating (Amps)
20A
Cord Type
SJT
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C