P036-015-15A
DigiKey Part Number
95-P036-015-15A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P036-015-15A
Description
POWER EXTENSION CORD, C19 TO C20
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15.00' (4.57m) Power Cord Black IEC 320-C19 To IEC 320-C20 SJT
Category
Cord Type
SJT
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Wire Gauge
14 AWG
Packaging
Box
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Length
15.00' (4.57m)
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Black
1st Connector
IEC 320-C19
Voltage Rating
250V
2nd Connector
IEC 320-C20
Current Rating (Amps)
15A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C