P006-002-13A
DigiKey Part Number
TL868-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P006-002-13A
Description
CORD 16AWG NEMA5-15P - IEC320 2'
Detailed Description
2.00' (609.6mm) Power Cord Black NEMA 5-15P To IEC 320-C13 SJT
Category
Wire Gauge
16 AWG
Length
2.00' (609.6mm)
Approval Agency Marking
CSA, UL
1st Connector
NEMA 5-15P
Voltage Rating
125VAC
Current Rating (Amps)
13A
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C