N844B-LOOP-12F
DigiKey Part Number
95-N844B-LOOP-12F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
N844B-LOOP-12F
Description
MULTIMODE 50/125 OM3 LOOPBACK FI
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Fiber Optic MTP To MTP 50/125 12.0' (3.7m)
Category
Length - Overall
12.0' (3.7m)
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Type
Multimode, OM3
Packaging
Bulk
Bend Radius
10mm
Part Status
Active
Color - Cable
Aqua
1st Connector
MTP
Color - Connectors
Black
2nd Connector
MTP
Insertion Loss
0.35dB
Cable Diameter
0.12" (3.0mm)
Jacket (Insulation) Material
Low Smoke Zero Halogen (LSZH)
Fiber Type
50/125
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C