Image for HC350SNR is not available
HC350SNR
DigiKey Part Number
95-HC350SNR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HC350SNR
Description
BATT CHARGER ENCLOSED 12V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed Battery Charger 12V 12V
Category
Number of Cells
1
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Voltage - Nominal
12V
Packaging
Bulk
Voltage - Input
120VAC
Part Status
Active
Power - Max
300W
Type
Enclosed
Size / Dimension
6.00" L x 11.50" W x 3.50" H (152.40mm x 292.10mm x 88.90mm)
Battery Chemistry
Sealed Lead Acid (SLA)
Mounting Type
Desktop
Battery Cell Size
12V