9SX2000G
DigiKey Part Number
95-9SX2000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9SX2000G
Description
EATON 9SX 2000VA 1800W 208V ONLI
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uninterruptible Power Supply (UPS) Online (Double Conversion) General Purpose, Industrial Control 2kVA / 1800W 200V, 208V, 220V, 230V, 240V, 250V
Category
Backup Time - Max Load
3 minutes
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Media Lines Protected
RS-232
Packaging
Box
Voltage - Output
200V, 208V, 220V, 230V, 240V, 250V
Part Status
Active
Input Connector
NEMA L6-20P
Type
Online (Double Conversion)
Output Connector
IEC 320-C13 (8)
Voltage - Input
208VAC
Cord Length
8' (2.44m)
Applications
General Purpose, Industrial Control
Approval Agency
cUL, UL
Form
Tower
Size / Dimension
17.700" L x 17.300" W (449.58mm x 439.42mm)
Power - Rated
2kVA / 1800W
Height
3.400" (86.36mm)