XLM-62R1137A-T
DigiKey Part Number
283-XLM-62R1137A-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XLM-62R1137A-T
Description
CAP 130F 0%, +20% 62.1V CHAS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
130 F (EDLC) Supercapacitor 62.1 V Module 6.7mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.7mOhm
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Series
Termination
Screw Terminals
Packaging
Bulk
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Package / Case
Module
Capacitance
130 F
Size / Dimension
24.996" L x 6.937" W (634.90mm x 176.20mm)
Tolerance
0%, +20%
Height - Seated (Max)
6.862" (174.30mm)
Voltage - Rated
62.1 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C