STS142700UL55
DigiKey Part Number
283-STS142700UL55TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-STS142700UL55CT-ND - Cut Tape (CT)
283-STS142700UL55DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STS142700UL55
Description
TVS DIODE 70VWM 9VC SOT143
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9V Clamp 24A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-143
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
24A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
150W
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
0.55pF @ 1MHz
Type
Steering (Rail to Rail)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Unidirectional Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V (Max)
Package / Case
TO-253-4, TO-253AA
Voltage - Breakdown (Min)
85V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
9V