SMDJ36CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1,636
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 6,866
Datasheet
Littelfuse Inc.
In Stock: 871
58.1V Clamp 51.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
High Power TVS Diodes
SMDJ36CAH
DigiKey Part Number
283-SMDJ36CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMDJ36CAHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMDJ36CAHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ36CAH
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V