SMDJ33AH
DigiKey Part Number
283-SMDJ33AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMDJ33AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMDJ33AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ33AH
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 56.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
56.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V