SMDJ24AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 3,365
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
In Stock: 6
38.9V Clamp 77.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
High Power TVS Diodes
SMDJ24AH
DigiKey Part Number
283-SMDJ24AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMDJ24AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMDJ24AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ24AH
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
77.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V