SMDJ20AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 2,380
Datasheet
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
32.4V Clamp 92.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
High Power TVS Diodes
SMDJ20AH
DigiKey Part Number
283-SMDJ20AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMDJ20AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMDJ20AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ20AH
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
92.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V