SMCJ28CA
DigiKey Part Number
283-SMCJ28CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ28CA
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 33.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
33.1A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Active
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V