SMCJ24AH
DigiKey Part Number
283-SMCJ24AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMCJ24AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMCJ24AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ24AH
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 38.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
38.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V