SMCJ20CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
STMicroelectronics
In Stock: 485
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
32.4V Clamp 46.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
High Power TVS Diodes
SMCJ20CAH
DigiKey Part Number
283-SMCJ20CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ20CAH
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V