SMCJ15CAH
DigiKey Part Number
283-SMCJ15CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMCJ15CAHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMCJ15CAHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ15CAH
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.4V Clamp 61.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
61.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Automotive
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V