SMBJ54CA
DigiKey Part Number
283-SMBJ54CATR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMBJ54CACT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMBJ54CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ54CA
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
87.1V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.9A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
60V