SMAJ28CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 483
Littelfuse Inc.
45.4V Clamp 8.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
High Power TVS Diodes
SMAJ28CAH
DigiKey Part Number
283-SMAJ28CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMAJ28CAHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMAJ28CAHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ28CAH
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V