SMAJ24AH
DigiKey Part Number
283-SMAJ24AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMAJ24AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMAJ24AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ24AH
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V