SMAJ12AH
DigiKey Part Number
283-SMAJ12AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMAJ12AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMAJ12AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ12AH
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19.9V Clamp 20.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V