MOVS4032V130
DigiKey Part Number
283-MOVS4032V130TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MOVS4032V130CT-ND - Cut Tape (CT)
283-MOVS4032V130DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVS4032V130
Description
VARISTOR 205V 1.2KA 2SMD NO LEAD
Customer Reference
Detailed Description
205 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2-SMD, No Lead
Category
Varistor Voltage (Typ)
205 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Varistor Voltage (Max)
225 V
Series
Current - Surge
1.2 kA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
130 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Maximum DC Volts
175 V
Package / Case
2-SMD, No Lead
Varistor Voltage (Min)
185 V