MOVHE14V275Y
DigiKey Part Number
283-MOVHE14V275Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVHE14V275Y
Description
VARISTOR 430V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
430 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
155J
Packaging
Bag
Capacitance @ Frequency
460 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V