EHBSA050M4700810T
DigiKey Part Number
283-EHBSA050M4700810TTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-EHBSA050M4700810TCT-ND - Cut Tape (CT)
283-EHBSA050M4700810TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EHBSA050M4700810T
Description
CAP ALUM HYBRID 0810 50V 47UF
Detailed Description
47 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
62.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.25 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C