EFDKS1CJ256F034DH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 0
Datasheet
25 µF Film Capacitor 1200V (1.2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
EFDKS1CJ256F034DH
DigiKey Part Number
283-EFDKS1CJ256F034DH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKS1CJ256F034DH
Description
CAP EFDKS 1200VDC 25UF J 4LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
8.6 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
2.008" (51.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - DC
1200V (1.2kV)
Lead Spacing
2.067" (52.50mm)