DRA73-6R8-R
DigiKey Part Number
283-3619-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-3619-1-ND - Cut Tape (CT)
283-3619-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRA73-6R8-R
Description
FIXED IND 6.8UH 2.62A 41 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Wirewound Inductor 2.62 A 41mOhm Nonstandard
EDA/CAD Models
DRA73-6R8-R Models
DC Resistance (DCR)
41mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.140" (3.55mm)
Current - Saturation (Isat)
2.96A