DRA73-102-R
DigiKey Part Number
283-3606-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-3606-1-ND - Cut Tape (CT)
283-3606-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRA73-102-R
Description
FIXED IND 1MH 235MA 5.15 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mH Shielded Wirewound Inductor 235 mA 5.15Ohm Nonstandard
EDA/CAD Models
DRA73-102-R Models
DC Resistance (DCR)
5.15Ohm
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.140" (3.55mm)
Current - Saturation (Isat)
239mA