CHSA2512R0005F
DigiKey Part Number
283-CHSA2512R0005FTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-CHSA2512R0005FCT-ND - Cut Tape (CT)
283-CHSA2512R0005FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHSA2512R0005F
Description
RES 0.0005 OHM 1% 6W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.5 mOhms ±1% 6W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±115ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.057" (1.45mm)